DIŞ ÇEKİM

Ahmet Özgür tarafından tarihinde yayınlandı

Dış çekim türlerinden Düğün – Nişan – Hamile – Aile – Save The Date gibi aklınıza gelebilecek bir çok fotograf çekimini yaptırabilirsiniz. Fotografçınız ile konuşarak bu tarzı değerlendirebilirsiniz.

Dış mekan fotograf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Bu durumları şu şekilde açıklayarak iletebilirim ;

  • Çiftin hava şartlarına önem vermesi veya vermemesi
  • Dış çekim ile alakalı çiftin tercih edeceği mekan ile çekim konseptinin ne kadar uyumlu olduğu
  • Çekimin yapılacağı saatlerin önemi
Bu üç maddeyi biraz açarsak;

Hava şartlarının önemi eğer bir düğün çekimi yapılıyor ise ve çiftin düğün etkinliğine gidecek olması veya gelecek günlerde bu etkinliği yapacak olmasından dolayı çekimin yağmurlu havada yapılmaması tercih edilir. Hamile çekimi veya Aile çekimi yapılacağını düşünür ise yine aynı şekilde havanın soğuk olması veya yağmurlu olması yine önem taşımaktadır. Tabi konsept gereği karlı bir durumda da çekim yapılabilir. Tamamen çiftleriniz ile odaklı olan bir durumdur ve atlanmaması gereken bir konudur.

Çekilecek mekan ile konunu uyumlu olması aslında kıyafetler ile alakalı olarak çiftiniz tercihlerine göre mekanlar iletmeniz daha doğru olacaktır. Yine düğün çekiminden örnek verirsek gelinliğin etek ve kuyruk kısmının büyük ve uzun olduğu bir modelin fotograf çekimini bu detayı gösterecek çekim Adile Sultan Öğretmenevi gibi geniş merdiven boşluklarının ve yüksek tavan detaylarının olduğu mekanlarda daha doğru olacaktır. Çiftin veya çekilecek modelin kıyafet kombinine göre bu şekilde değerlendirmeler yapılmalıdır.

Çekimin yapılacağı saatlerin önemi genel anlamda bütün çekimlerde geçerli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dış çekimin yapılacağı mekan eğer bize gölgeli bir alan sunuyor ise çekimin burada yapılması doğru olacaktır ve saat çok fazla önem taşımayacaktır. Ama gölgeli bir alanımız yok ise bize mutlaka gölge verecek saatleri tercih etmeliyiz. Diğer çözüm ise gün batımına yakın 2-3 saat veya sabah olabildiğince erken saatler tercih edilmelidir. Gün ışıkları çekilecek modele tepeden gelmemeli ve sert olmamalıdır.

Dış çekim ile alakalı olarak kısaca detaylandırmaya çalıştım. Bunların dışında sonucu etkileyecek veya çifti demotive edecek vb bir durum genel itibari ile yok denilebilir. Dış Mekan çekimleri ile ilgili Düğün Nişan Hamile Save The Date ve Aile çekimleri gibi bütün türlerde bu önerilere dikkat edilmelidir. Son olarak biz fotografçıların çiftlerimize ile anlaşılabilir ve sıcak bir iletişim kurmamız ve en güzel kareleri yakalayabilmek için çiftimizin enerjilerini yüksek tutmamız gerekmektedir.

Dışardan bakıldığında kolay gibi görünür ve değerlendirilir.

Aslında işin aslı deklanşöre basıp geçmek değildir. Kontrol etmeniz gereken işin kaliteli ve bir o kadarda doğal ve beğenilebilir şekilde çıkması aslında kolay değildir. İş sadece fotograf çekmekle de bitmemekte. Gerekli Photoshop düzenlemeleri , albüm tasarımı vb süreçlere de hakim olmak ve aynı şekilde özen ile sonuca varmak gerekmektedir.

Diğer blog yazılarımı mutlaka okumanızı öneririm. Web sayfamdaki galerilerimi incelemenizi tavsiye ederim

Kategoriler: BLOG

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir