İSTANBUL DÜĞÜN FOTOGRAFÇISI

Ahmet Özgür tarafından tarihinde yayınlandı

İstanbul Düğün Fotografçısı olarak, İstanbul fotograf çekim alanı olarak ister açık alan ister kapalı alanları ile Türkiye‘de en çok yere sahiptir diye düşünüyorum. Evlenme ve nişanlanma sayısı olarak da sanırım Türkiye’nin en çok evlenen ili olmalı. Hal böyle olunca nişanlanan evlenen çiftlerin veya ilişkiye yeni başlamış sevgililerin fotograflarını çekmek içinde bir çok mekan bazı dönemlerde yoğunluklar yaşatıyor.

İstanbul Düğün fotografçısı olarak yaşadığım tecrübeler ile sabit olarak iletebilirim ki her çiftin çekim yapmayı istediği yer mutlaka farklılık gösteriyor. Bu farklılıkları kişisel zevklerin ve beğenilerin dışında ele alırsam. Bunlar maddiyat ve vakitsizlik olabiliyor. Genel anlamda ben iki kategoriye ayırıyorum. İstanbul Düğün/Nişan Fotograf Çekim Mekanları 1 adlı yazımda çekim mekanları ile ilgili kısa bilgiler paylaştım, okumanızı öneririm. İstanbul Düğün/Nişan Fotograf Çekim Mekanları 2 yazımda da dış çekim için uygun olmayan hava şartlarında alternatif kapalı mekan yerlerini aktarmaya çalıştım bu yazımı da okumanızı öneririm.

Düğün Fotografçısı olarak mekan seçimine etkenleri kendimce ikiye ayırdım;

  • Maddiyata dayalı Düğün/Nişan vb çekim tercihleri
  • Zamana dayalı Düğün/Nişan vb çekim tercihleri
Maddiyata dayalı Düğün/Nişan vb çekim tercihleri ;

Anlaşılacağı üzeri tamamen maddiyat odaklı olan tercihtir. Tabiki de herkesi maddi gücü aynı değildir. Düğün evlilik masrafları yeterince zorladığı üzere çiftler genel anlamda her zaman çok uygun ekonomik fiyatlarda ve en iyi şekilde Düğün Fotograflarının çekilmesini isterler. Bunun bir de diğer tarafı var tabiki de 🙂 Fotografçı açısından bakıldığında emek aynı emek en azından benim için bu şekilde ister 2 saat olsun ister 5-6 saatlik bir çekim olsun kendi adıma çekim süresinde verdiğim çaba her ikisinde de aynı olacaktır. Çekim sonrasındaki işlemlerde keza aynı şekilde ki o taraf aslında daha yorucu bir süreç bence. Dolayısı ile benim açımdan değişen bir durum olmayacaktır çünki ben işimi severek yapan bir fotografçıyım. Hobimi işe dönüştürmüş belkide şanslı bir kişiyim.Bu nedenden dolayı 2 saatlik çekim ile 3-5 saatlik çekimin fiyatlarının çok farklı olmaması gerekiyor. Hatta ‘1 saat sürsün biz daha az bir ücret ödeyelim’ şeklindeki yaklaşım bana göre yanlış.

Zamana dayalı Düğün/Nişan vb çekim tercihleri ;

Bu türdeki çekimleri ele alır isek açıkçası çok hoşlanmadığım bir konudur bu , çünki zamana dayalı olan çekimler büyük ihtimalle düğün günü veya nişan günü yapılan çekimlerden oluşmaktadır. Bu da çiftimin çekim anında konsantre olamamasına ve fotografların en azından kendi istediğim gibi olmamasına neden olacaktır. Maddiyattan daha çok asıl bu durum beni rahatsız etmektedir. Çiftlerime bunu her daim söylüyor ve olabildiğince açıklamaya çalışıyorum. Düğün nişan vb çekimler için lütfen yeterli zaman ayırın. En az kuaföre ayırdığınız zaman kadar bana da zaman ayırmanız gerekiyor.

Yazımı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim:)

Hakkımda bilgi almak için “Kısaca Ben” yazımı okuyabilirsiniz.

Kategoriler: BLOG

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir